Co zabrać pod namiot? Jak przygotować się na biwak?


Dawniej ludzie zdecydowanie częściej biwakowali. Dzisiaj decydują się na to najczęściej zapaleni wędrowcy, dla których nocleg pod chmurką nie jest niczym strasznym. Warto jednak skusić się chociażby na weekendowy wyjazd pod namiot, pobyć blisko natury, wyzbyć się wygód i zobaczyć jak to jest na biwaku. Podpowiadamy, co zabrać pod namiot i jak przygotować się do takiej formy wypoczynku.

namioty na biwaku

Gdzie można rozbić namiot?

Chociaż spanie pod namiotem znane z filmów i książek kojarzy nam się z wolnym wyborem miejsca, niestety nie jest to takie proste. W wielu miejscach dzikie rozbijanie namiotów jest zabronione. Nie można biwakować w Parkach Narodowych, w lasach państwowych i prywatnych, a także na plażach. Lepiej nie ryzykować, bo może to być nie tylko związane ze złamaniem przepisów, ale także niebezpieczne. Zdecydowanie lepiej postawić na pole kempingowe, na którym za niewielką opłatą można się rozłożyć się z namiotem, a także skorzystać z sanitariatów. To również wygoda. Wiadomo też, że nie można wszędzie rozpalać ognia, a biwak bez ogniska lub grilla to nie to samo.

Podstawowy ekwipunek biwakowy

Oczywiście nie ma biwaku bez namiotu. W zależności od tego, w ile osób jedziemy i na jak długo – warto kupić taki, w którym wszyscy się pomieszczą, będzie miejsc e na bagaże i potrzebne wyposażenie. Świetnie sprawdzają się namioty z przedsionkami, w których można wszystko pochować, a także siedzieć wieczorami, czy w ciągu dnia chować się przed słońcem.

duży namiot

Zobacz, jakie namioty turystyczne można kupić na Sprrzedajemy.pl.

Oprócz namiotu należy wyposażyć się w karimatę lub materac – pompowany klasycznie lub samopompujący, a także zestaw naprawczy. Przyda się oczywiście również śpiwór, poduszka i koc.

śpiwór

Warto wziąć mały młotek – łatwiej będzie wbijać śledzie przy rozkładaniu namiotu, a także folię malarską, która w razie silnych deszczów ochroni namiot przed zamoknięciem. Jeśli planujemy dłuższy pobyt – warto wziąć syntetyczny sznurek, by zawiązać go między drzewami i suszyć na nim np. pranie, czy ręczniki po kąpieli w jeziorze.

Oprócz tego przyda się oświetlenie – latarka czołówka i duża zwykła, która oświetli wnętrze namiotu. Warto mieć do nich zapasowe baterie lub akumulatorki. Z pewnością dobrze mieć również wielofunkcyjny scyzoryk.

Do namiotu z pewnością warto wziąć rozkładane krzesełka i stół. Wygodniej w ten sposób się siedzi w ciągu dnia i podczas posiłków.

stół na biwak

Jak gotować pod namiotem?

Jeśli jedziemy na biwak i nie chcemy stołować się w restauracji na polu namiotowym, to musimy się odpowiednio przygotować do przyrządzania posiłków w plenerze. Warto posiadać gazową lub benzynowa kuchenkę turystyczną, a także zapasowy wkład. Ponadto garnki turystyczne takie jak patelnię, rondelek, czajniczek. Przydadzą się również naczynia i sztućce – najlepiej postawić na plastikowe, ale nie jednorazowe. Z pewnością warto pomyśleć o desce do krojenia, ostrym nożu i jakiejś łyżce do mieszania przygotowywanych potraw.

kuchenka turystyczna

Sprawdź, jakie kuchenki turystyczne są na stronie Sprzedajemy.

Oprócz gotowania na biwaku również chętnie się grilluje. W tym celu należy się wyposażyć w przenośnego grilla, węgiel lub brykiet, rozpałkę, folię aluminiową i szczypce do przekładania żywności.

Wiadomo, że po wszystkim trzeba posprzątać, więc przydadzą się worki na śmieci, ręczniki papierowe, miska, gąbka, płyn do mycia naczyń i ściereczka.

O czym warto pamiętać pakując się na biwak?

Oprócz wyżej wspomnianego ekwipunku pod namiot warto wziąć na pewno ciepłe ubrania: polar, spodnie dresowe, wysokie skarpety. Przyda się również kurtka przeciwdeszczowa i nieprzemakalne buty. Należy wziąć ze sobą również środek przeciwko komarom, jak również coś łagodzącego na ukąszenia, a także kosmetyki z filtrem przeciwsłonecznym. Jeżeli jedziemy w kilka osób z pewnością w ciągu dnia warto pograć w badmintona lub poodbijać piłką siatkową. Wieczory to doskonały czas na grę w karty i gry planszowe. Wiele osób nie wyobraża sobie biwakowania bez muzyki, więc warto wziąć radio turystyczne lub głośnik Bluetooth do telefonu.

Odpowiedz