Jak uwieczniać wspomnienia z podróży? Czym robić zdjęcia i jak nagrać film z wyjazdu?


Wiosna i lato to czas weekendowych wyjazdów, a także urlopów. Zarówno tych krajowych, jak i zagranicznych. Podczas podróży odwiedzamy wiele malowniczych miejsc, zabytków, poznajemy nowych ludzi, smaki i obyczaje. Podpowiadamy, jak uwiecznić wspomnienia, by po latach móc do nich wracać.

aparat i mapa

Jak robić zdjęcia z podróży smartfonem?

Oczywiście pierwsze, co przychodzi nam na myśl, gdy zastanawiamy się nad uwiecznianiem wspomnień, jest robienie zdjęć. Wielu z nas w tym celu wystarcza telefon komórkowy. Najnowsze smartfony robią zdjęcia w wysokiej rozdzielczości, a także umożliwiają skorzystanie z różnych trybów, w tym na przykład sport, panorama, czy nawet 360 stopni.

Decydując się na fotografowanie podczas wakacji telefonem warto dokupić kartę pamięci – najpojemniejszą, jaką dopuszcza producent. Dzięki temu możemy mieć pewność, że nie zabraknie nam miejsca na kadry z podróży.

Do smartfonów można dokupić nakładane obiektywy, które pozwalają na robienie jeszcze ciekawszych zdjęć. W skład poniższych wchodzi tzw. „rybie oko”, dzięki któremu uzyskać możemy zaokrąglone, beczkowate zniekształcenie obrazu, obiektyw szerokokątny, który pozwala na ujęcie znacznie szerszej powierzchni na zdjęciu, a także macro do robienia ostrych, wyraźnych zdjęć z bardzo bliskiej odległości.

Warto także na telefonie zainstalować program do obróbki zdjęć, dzięki czemu będzie można na bieżąco poprawić ich wygląd i na przykład przesłać w wiadomości MMS, czy udostępnić na portalu społecznościowym.

obiektywy na smartfona

Aparaty fotograficzne doskonałe na podróż

Robić zdjęcia z podróży można tez oczywiście aparatem cyfrowym lub lustrzanką. Z pewnością pozwolą do jeszcze wyraźniejsze uwiecznienie obiektów, osób i krajobrazów. Wyborem aparatu nie będziemy się jednak zajmować, gdyż to indywidualna kwesta zależna od budżetu, potrzeb i umiejętności. Wiadomo, że amatorzy lepiej poradzą sobie z cyfrówką, a lustrzankę wybiorą osoby, które mają większe pojęcie o fotografii. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że w czasie podróży sporo chodzimy – zwiedzamy, plażujemy, a często także decydujemy się na aktywności takie jak paraseiling, safari, czy przejazd kolejką. Ciężki sprzęt może być przy tym bardzo uciążliwy, a kosztowny może zostać narażony na uszkodzenia.

Osoby, które chcą z podróży przywieźć zdjęcia nieco inne niż standardowe robione aparatem cyfrowym, lustrzanką lub tym w telefonie komórkowym, powinny zastanowić się nad zakupem polaroiduaparatu do robienia zdjęć natychmiastowych, takim jak np. FujiFil Instax Mini. Jaki jest ich urok? Przede wszystkim ujęcie i kopia są jedne i niepowtarzalne. Poza tym to oczekiwanie na pojawienie się zdjęcia… Dla wielu to może być bardzo osobliwa pamiątka.

polaroid

Jak nagrać film z wakacji?

Coraz więcej osób oprócz zdjęć z wyjazdów pragnie mieć również film. Dawniej nagrywano kamerą każdą ważną uroczystość i zgrywano na kasety magnetofonowe. Później się od tego odeszło. Dzisiaj można spotkać osoby, które nagrywają filmy smartfonem, jednak telefony nie pozwalają na uchwycenie szerokiego kąta. Często też nie mają zbyt wielu trybów.

Oczywiście filmy można kręcić aparatem – wygodne są w tym zwłaszcza lustrzanki z obrotowym ekranem, jednak jak już wcześniej wspomniano – są one dość ciężkie i nieporęczne. Właśnie dlatego świetnym wyborem na wyjazd jest kamerka sportowa. Jest mała, lekka, a ma wiele możliwości.

Większość dostępnych na rynku kamer sportowych pozwala na nagrywanie w wielu trybach, dzięki czemu jesteśmy w stanie dobrać go do warunków. Ponadto w niektórych modelach mamy stabilizację obrazu, więc filmy wychodzą znacznie lepsze. Doskonałe efekty pozwalają osiągnąć tzw, slow motion, czy filmy poklatkowe. W dodatku do kamerek dołączanych jest szereg akcesoriów, które sprawiają, że można ich używać w każdych warunkach – podczas zwiedzania, jazdy na rowerze, motocyklu, skakania na bungee, wspinaczki, a nawet nurkowania.

kamerka sportowa

Jak widać – da się uwiecznić wspomnienia z wakacji w różny sposób. Ważne jednak, by wykonane fotografie wyselekcjonować, wywołać i wkleić do albumu, a film poskładać i nagrać na nośnik pamięci. Dzięki temu z czasem będzie można do nich wracać, niekoniecznie przeszukując przepełnione dyski komputera.

Odpowiedz