Jak parzyć herbatę? Rodzaje herbaty i jej właściwości


Herbata to obok kawy jeden z najczęściej pitych napojów w Polsce i za granicą. Jednak o ile kupno dobrej jakości kawy i właściwe jej parzenie jest ważne, o tyle herbatę traktujemy po macoszemu, zalewając pierwszą lepszą torebkę w kubku, słodząc i dodając cytrynę. Z tego tekstu dowiesz się, jakie są rodzaje herbat, a także jakie mają właściwości, a co najważniejsze – jak prawidłowo je parzyć, by wydobyć z nich to, co najlepsze.

herbata

Jakie są rodzaje herbat?

Przede wszystkim warto wiedzieć, że jeżeli zależy nam na dobrej herbacie, to powinniśmy postawić na liściastą, sypaną. Warto kupować ją w takim miejscu, w którym można ocenić jakość suszu. Jeśli wybierzemy dobrej jakości liście, to pięknie się rozwiną, oddając aromat i smak.

Jeśli już chcemy kupić herbatę ekspresową – warto postawić na tę z najwyższej jakościowo półki. Tylko wtedy można mieć pewność, że nie jest uzyskana z odpadów.

Można wyróżnić sześć podstawowych rodzajów herbat. Warto wiedzieć, że każdy z tych rodzajów jest wytwarzany z tej samej rośliny. Herbaty klasyfikuje się metodą chińską, która bierze pod uwagę sposób i stopień utlenienia liści, czyli to, jak bardzo zostały poddane procesowi fermentacji. Wpływ to ma zarówno na kolor liścia, jak i na uzyskiwany po zaparzeniu napar.

Herbaty zielone są niefermentowane – ich liście szybko podlegają więdnięciu, więc podgrzewa się je, aby zatrzymać proces utleniania. Liście zielonych herbat zachowują zielony kolor i właściwości świeżych liści herbacianych.

Zielona herbata pozytywnie wpływa na zaburzenia trawienne, bóle głowy, problemy ze wzrokiem, zatrucia alkoholowe, ponadto obniża poziom cholesterolu, ma działanie uspokajające i oczyszczające organizm. Napar z zielonej herbaty jest bogaty w minerały i mikroelementy, takie jak: żelazo, cynk, potas, sód i wapń, a także witaminy: A, B, B2, B6, C, E, K, PP i fluor. Co ważne, przyspiesza przemianę tłuszczu w energię.

Herbaty białe są delikatnie fermentowane. Do ich uzyskania stosuje się najmłodsze liście i nierozwinięte jeszcze pączki liściowe pokryte białym, srebrnym puszkiem. Napar z nich uzyskiwany jest delikatny i ma słomkową barwę.

Biała herbata bywa nazywana „eliksirem młodości” – ma wysoką zawartość polifenoli, które zwalczają w naszych organizmach sprzyjające starzeniu wolne rodniki. Ponadto ma najsilniejsze działanie antyoksydacyjne i antymutagenne, stanowi również bogate źródło witaminy C oraz kofeiny, redukuje również napięcie i stres.

Herbaty żółte są lekko fermentowane, ale w odmienny sposób za pomocą specjalnego procesu, dzięki któremu pozbawia się liście „trawiastości”. Fermentacja częściowa następuje już podczas zwijania liści, wtedy też liść żółknieje. Najczęściej smażone są na patelni, a później pakowane jeszcze ciepłe w papier i odstawiane na kilka godzin do wysuszenia. Są bardzo rzadkie, dlatego bywają nazywane „cesarskimi”.

susz herbaciany

Herbaty oolong, bywają zwane półfermentowanymi, które plasują się pomiędzy czarnymi i zielonymi. Mają właściwości herbaty zielonej, ale smak złożony i zbliżony do smaku czarnych herbat.

Herbaty czerwone w Polsce i na zachodzie znane jako czarne mają całkowicie sfermentowane liście. Jest to najpopularniejszy rodzaj herbaty na świecie. Chińczycy nazywają je czerwonymi właśnie ze względu na kolor naparu.

Podczas suszenia liści herbaty czarnej powstają teaflawiny i tearubiginy, które mają dobroczynny wpływ na nasze organizmy, ponadto taki napar działa rozgrzewająco i bakteriobójczo. Warto wiedzieć, że regularnie pity poprawia koncentrację i sprawność myślenia, a także korzystnie wpływa na układ krwionośny.

Herbaty ciemne, zwane puerami, a w Polsce nazywane są też czerwonymi. To herbaty o liściach, które są poddane procesowi „dojrzewania”. Początek produkcji takiej herbaty jest podobny do produkcji herbat żółtych, jednak następnie herbata jest długo odstawiona w odpowiednich warunkach do dojrzewania. Ma bardzo specyficzny ziemisty smak i czarny kolor naparu.

dzbanek do herbaty

Zobacz, jakie dzbanki do herbaty wystawiono na Sprzedajemy.

Jak parzyć herbatę?

Jeśli chodzi o parzenie herbaty to są dwie metody: europejska i chińska. Oczywiście ta druga jest znacznie bardziej czasochłonna i jest zarezerwowana dla prawdziwych amatorów dobrych naparów. Zajmiemy się więc rozsądnym, europejskim parzeniem, zwracając jednak uwagę na kilka ważnych aspektów.

Przede wszystkim, to, co najważniejsze przy parzeniu herbaty to temperatura wody. Zanim jednak do niej przejdziemy pochylmy się nad samą wodą. Nie powinna pochodzić z prosto z kranu, a być przefiltrowana. Musi być dość miękka, nisko zmineralizowana i przede wszystkim świeża – nie można gotować po raz kolejny tej samej. Nie może być również przegotowana. Wysokość temperatury do parzenia jest różna w zależności od rodzaju herbaty. Wynosi od 70-80ºC dla herbat zielonych, 80-90ºC dla lekko fermentowanych i zawierających pąki, a powyżej 90ºC mocno i całkowicie fermentowanych. Wiadomo – im większy stopień fermentacji, tym wyższa temperatura. Najczęściej producent podaje na opakowaniu ile gram parzyć na osobę i w jakiej temperaturze. Warto jednak w tym względzie eksperymentować.

Czas parzenia, to również kwestia zależna od rodzaju herbaty. Zieloną i białą parzy się najkrócej. Warto wiedzieć, że żadnej herbaty nie powinno się parzyć dłużej niż trzy minuty – wydzielające się garbniki odpowiadają za gorzki smak herbaty. Jeśli chcemy jej uniknąć, to musimy skrócić czas parzenia.

Warto wygrzewać naczynia. Zimna ceramika odbiera wodzie temperaturę – traci około 10 ºC. C. Należy tego unikać. Jak to zrobić? Przed wsypaniem herbaty należy filiżankę lub dzbanek przepłukać wrzątkiem.

Należy pamiętać, że to niesłodzony napar ma najwięcej korzystnych właściwości. Właśnie dlatego lepiej nie sypać cukru, nie wlewać syropów i nie dodawać cytryny. Jeśli nie możemy się bez tego obyć, to powinniśmy dodać to dopiero do naparu, z którego wyciągniemy liście.

zaparzacz do herbaty

Zaparzacze do herbaty znajdziesz na Sprzedajemy.pl

Akcesoria do parzenia herbaty

Większość osób obchodzi się bez jakichkolwiek akcesoriów – wkładają torebkę do kubka i zalewają wrzątkiem. To błąd! Po zakończeniu parzenia torebkę, a lepiej – susz należy usunąć.

Chcąc dobrze przygotować herbatę, wydobywając z niej aromat i smak, warto zainwestować w akcesoria. Może być to na przykład dzbanek z sitkiem. Po parzeniu wystarczy go wyciągnąć.

Jeśli robimy herbatę dla jednej osoby, to doskonały jest zaparzacz. Jednakże musi mieć jak największą średnicę – wtedy liście będą mogły się swobodnie rozwinąć.

Wybierając dzbanek z podgrzewaczem możemy być pewni, że napar dłużej utrzyma temperaturę. Oczywiście każde z naczyń przed parzeniem należy ogrzać wrzątkiem.

Odpowiedz