Wiosenne porządki w ogrodzie – jak przygotować ogród do nadchodzącego sezonu?

Mimo, że rośliny jeszcze nie wybudziły się z zimowego snu, to właśnie wiosna jest czasem intensywnych prac w ogrodzie. Podpowiadamy, co należy zrobić, aby przygotować go na sezon wiosenno-letni.

kwiaty ogrodowe

Przygotowanie narzędzi i sprzętów ogrodniczych na wiosnę

Zanim zaczniemy sprawdzać stan roślin i wyposażenia ogrodu, należy zwrócić szczególną uwagę na stan ogrodowych narzędzi i maszyn. Jeśli chcemy później z przyjemnością pracować w ogrodzie, to powinniśmy się do tego przygotować. Trzeba sprawdzić, w jakim stanie są narzędzia i sprzęt – wyczyścić je, naostrzyć i wysterylizować. Może okazać się, że niektórych z nich nie opłaca się konserwować, a lepiej jest wymienić je na nowe.

kosiarka

Narzędzia i sprzęty ogrodowe znajdziesz na Sprzedajemy.pl.

Porządki wiosenne w roślinach ogrodowych

Gdy dni stają się dłuższe i bardziej słoneczne należy zdjąć osłony, które chroniły rośliny podczas zimy. Warto zrobić to w pochmurny dzień, aby ostre słońce nie uszkodziło delikatnych pędów rozwijających się już pod osłonami.

Należy ściąć u nasady suche pędy bylin, przyciąć krzewy, żeby nadać im pożądany kształt, a także żeby puściły młode pędy. Warto uformować żywopłoty z roślin liściastych, skracając zeszłoroczne przyrosty o połowę, a także korony drzew, jeśli tego wymagają, bo na przykład za bardzo ocieniają działkę. Krzewom warto zrobić prysznic, by oczyścić je z zanieczyszczeń.

Z grządek i trawnika trzeba wygrabić suche liście i resztki roślin. Najlepiej zrobić to ostrymi drucianymi grabiami. Przed tym warto przeprowadzić wertykulację – pociąć darń wertykulatorem lub grabiami o zębach przypominających noże. Po tym trawa będzie lepiej rosła, gdyż do korzeni będzie docierało więcej wody i nawozów. Gdy trawa będzie sucha warto ją skosić, a następnie podlać. Należy powtarzać to w miarę regularnie przez całą wiosnę i lato. Warto także nawozić trawnik.

Prace porządkowe w ogrodzie

Oczywiście ogród to nie tylko rośliny, ale cale jego otoczenie. Należy sprawdzić stan podjazdu i ścieżek. Może się zdarzyć, że przez zimę bruk popękał – wtedy należy go wymienić. Zarówno bruk kamienny, klinkierowy, jak i betonowy warto umyć silnym strumieniem wody, np. myjką ciśnieniową.

myjka ciśnieniowa

Zobacz, jakie myjki ciśnieniowe znajdziesz na Sprzedajemy.pl.

Po wyczyszczeniu warto zaimpregnować nawierzchnię. W przeciwnym wypadku w odsłonięte przez czyszczenie pory piaskowców, wapieni i kostki betonowej szybko wniknie brud.

Należy umyć także dekoracje ogrodowe i meble, zwłaszcza te wykonane z tworzyw sztucznych. Drewniane, jeśli tego wymagają, trzeba odświeżyć, a jeśli są z drewna surowego – pokryć olejem.

Jeśli posiadamy oczko wodne, to musimy je oczyścić z gnijących roślin, w tym także z mułu.

Porządki w ogrodzie powinny objąć również sprawdzenie stanu rynien – czy nie ma przecieków, a także oczyszczenie ich z liści i igliwia, by nie tamowały wody.

Odpowiedz