Jak się zdrowo odżywiać? Jakie sprzęty warto kupić, by przygotowywać zdrowe posiłki?

Z miesiąca na miesiąc rośnie świadomość społeczeństwa na temat tego, jak się zdrowo odżywiać. Coraz więcej osób czyta etykiety produktów, rzadziej sięga po przetworzoną żywność i szuka sposobów na samodzielne gotowanie smacznych i zdrowych potraw. Podpowiadamy, jakie sprzęty pomogą przygotować pyszne, wartościowe posiłki.

przygotowywanie zupy-krem

Jak gotować w parowarze?

Jednym z urządzeń, który sprawdzi się w kuchni osób, które pragną się zdrowo odżywiać, jest parowar. To sprzęt, który umożliwia równoczesne gotowanie na parze kilku produktów, składających się na całe danie: warzyw, ryb, mięsa, jajek, ryżu itp. Warto wspomnieć, że przygotowane na parze potrawy zachowują nawet do 50 procent więcej witamin i minerałów niż te gotowane w sposób tradycyjny – w wodzie. Ponadto przygotowywane w ten sposób mają naturalny smak, aromat i kolor.

To, co należy wiedzieć o gotowaniu w parowarze, to przede wszystkim to, że żywność należy układać zgodnie z zasadą, że najbliżej źródła pary znajdują się składniki, które wymagają najdłuższej obróbki cieplnej, a wyżej te, które mogą się gotować dość szybko. Mięso i ryby warto przyprawić wcześniej. To, o czym warto pamiętać, to podzielenie żywności na równej wielkości kawałki. Nie powinny być również zbyt blisko siebie, należy zapewnić parze cyrkulację.

parowar Phillips czarny

Grill elektryczny – czy warto kupić?

Jeśli chcemy zdrowo gotować, to musimy także zrezygnować ze smażenia z użyciem tłuszczu. Najlepiej jeśli zainwestujemy nie w patelnię beztłuszczową, a w grill elektryczny. Ma duża moc, dzięki czemu można w nim smażyć zarówno warzywa, jak i mięsa, czy ryby. Ponadto przydaje się również do przygotowywania panini, tortilli, czy burgerów.

Do czego przyda się blender ręczny?

Dla wielu osób to podstawowe wyposażenie w kuchni. Dzięki ręcznemu blenderowi można zmiksować składniki na gładką, kremową konsystencję. Właśnie dlatego najczęściej przydaje się, gdy chcemy ugotować zdrową, warzywną zupę-krem. Po prostu gotuje się w bulionie wybrane warzywa, a potem zanurza się w zupie końcówkę blendera i miksuje na krem. W ten sposób można również przygotować pesto, musy owocowe, pasty kanapkowe i sosy.

Sprawdź, jakie blendery ręczne są na Sprzedajemy.pl.

Blender kielichowy czy koktajler do smoothie?

Oczywiście wiele osób posiadających blender ręczny używa go także do przygotowywania zdrowych koktajli owocowych i warzywnych, jednakże to dość czasochłonne i nie sprawdzi się w przypadku twardszych składników. Zdecydowanie lepiej jest, zwłaszcza jeśli często chcemy robić smoothie, zakupić blender kielichowy – pracuje samodzielnie i ma większą moc. Świetną opcją są również tzw. koktajlery, które wyglądają podobnie, ale zamiast dzbanka mają butelki i pojemniczki z pokrywkami, które można od razu ze sobą wziąć do pracy, czy szkoły.

blender do koktajli

Wyciskarka do soków czy sokowirówka?

Jeśli chcemy pić zdrowe, smaczne soki, to powinniśmy zrezygnować z tych ze sklepu, na rzecz domowych. Przyrządzać je możemy w sokowirówce lub w wyciskarce. Co lepsze? Oczywiście, że to drugie urządzenie. W nim – w przeciwieństwie do sokowirówki – sok nie jest podgrzewany, więc nie traci wszystkich wartościowych składników odżywczych. Ponadto jest mętny, gdyż znajduje się w nim cenny miąższ z owoców i warzyw.

wyciskarka do soków

Jaką kupić maszynkę do mielenia mięsa?

Dla wielu z nas mięso jest podstawą diety. Niestety kupując w sklepie nie mamy pewności, jakiej jest jakości. Warto więc kupić elektryczną maszynkę i samodzielnie je mielić. Dlaczego to lepsza opcja niż ręczna? Nie trzeba się męczyć i łatwiej się ją myje. Warto szukać maszynki, która ma także szatkownicę do warzyw i końcówkę umożliwiającą robienie kiełbasek. Domowe – znacznie lepiej smakują i są zdrowsze.

Poszukaj maszynek do mielenia mięsa na Sprzedajemy.

Czy w domu przyda się kiełkownica?

Kiełki to źródło cennych witamin i składników mineralnych. Warto dodać, że mają mało kalorii, więc można je bez wyrzutów sumienia dodawać do każdej potrawy. Niestety sklepowe są dość kosztowne. Warto więc samodzielnie ja hodować w domu. W tym celu warto kupić kiełkownicę. Nie jest to typowe urządzenie, a pojemnik. Jego posiadanie nie tylko ułatwia hodowlę, ale także mobilizuje do używania.

Odpowiedz