Wiosenne porządki w domu – czego potrzebujesz do sprzątania?

Wiosna zbliża się wielkimi krokami i dociera do nas, że przydałoby się posprzątać gruntownie cały dom. Wielu z nas na myśl o tym dostaje białej gorączki, jednakże prawda jest taka, że gdy się do tego dobrze przygotuje, to można przejść przez to bez nerwów. Podpowiadamy, jak posprzątać wiosną w domu i co przyda się, by to zrobić.

płyn i gąbki do sprzątania

Wiosenne mycie okien

Chyba nie ma wśród nas osoby, która lubiłaby mycie okien. Jednakże, gdy słońce zaczyna mocniej świecić, zaczynamy dostrzegać wszystkie zanieczyszczenia na szybach. Można podejść do tematu klasycznie i umyć szyby oraz ramy okienne gąbką kuchenną nasączoną płynem do mycia naczyń, następnie spryskać płynem do szyb, wypłukać, zdjąć ściągaczką nadmiar wody i wypolerować. Można do sprawy podjeść bardziej nowocześnie i postawić na robota, który za nas umyje okna, albo kupić akumulatorową myjkę do okien.

robot do mycia okien

Jak wyprać dywan i meble tapicerowane?

Niestety dywan i meble tapicerowane to miejsca, które gromadzą dużą ilość zanieczyszczeń, bakterii i roztoczy. Samo ich odkurzanie, czy trzepanie na niewiele się zda. Warto raz na jakiś czas je po prostu wyprać. Jak? Można zastosować dostępne w każdym sklepie środki – pianki do prania. Jednakże może się zdarzyć, że dywan lub tapicerka stracą kolor. Lepszy do tego będzie więc odkurzacz piorący. Jeśli ma się duży dom, dzieci i zwierzęta, to warto go kupić i często używać. Można też wypożyczyć go od firm, które mają w swojej ofercie taką usługę.

odkurzacz piorący

Czyszczenie ścian i sufitów

Do wiosennych porządków trzeba podejść kompleksowo. Należy umyć ściany i sufity – jeśli są pomalowane farbą, która na to pozwala, a także wyczyścić górne części szaf, zwłaszcza w kuchni, żyrandole, karnisze i kinkiety. Pomocny w tym może być mop płaski.

Jak odświeżyć podłogę?

Wiosna to także doskonały czas na zatroszczenie się o podłogi w domu. Panele laminowane warto porządnie odkurzyć i umyć środkiem przeznaczonym do nich, także pod dużymi meblami. Każde trudne zabrudzenie zejdzie po użyciu benzyny ekstrakcyjnej albo spirytusu salicylowego. Niestety nie da się ich odnowić, więc warto o nie dbać. Drewniany parkiet można pokryć nabłyszczaczem, a w razie konieczności – wycyklinować. Terakota jako tako nie wymaga specjalnych zabiegów, ale warto wyczyścić fugi. Należy pamiętać o tym, by pod wszystkie meble, zwłaszcza te, które często się przesuwa, przykleić filcowe podkładki. Jeśli jest się bardzo zapracowanym i nie ma się czasu na dbanie o podłogę, to można zainwestować w robota sprzątającego. On na bieżąco będzie usuwał wszystkie zanieczyszczenia.

odkurzacz-robot

Jak czyścić elektronikę?

Należy pamiętać, że nie wolno myć ekranów telewizorów, monitorów i laptopów płynem do mycia szyb. Lepiej zakupić specjalny spray lub chusteczki – one są bezpieczne. Jeśli za meblami mamy pozwijane kable warto je odkurzyć i przetrzeć na mokro. Dobrą praktyką jest również oczyszczenia wnętrz obudów komputerów itp.

Jak widać – da się posprzątać to, co najważniejsze, nie przemęczając się. Są dostępne urządzenia, które nam w tym pomagają. Jeśli jednak kompletnie nie mamy czasy na porządki, to możemy zlecić ich wykonanie osobom lub firmą, które świadczą usługi sprzątania.

Odpowiedz