Jak świętować tłusty czwartek?

Dla wielu z nas tłusty czwartek jest dniem bezkarnej wyżerki. Inni – ci, którzy zawzięcie liczą kalorie – zastanawiają się, jak świętować – nie objadając się. Jeszcze inni zachodzą w głowę, skąd w ogóle takie święto. O tym, dlaczego, jak i z kim świętować, dowiesz się z tego artykułu.

pączki

Skąd wziął się tłusty czwartek?

Okazuje się, że geneza tłustego czwartku sięga pogaństwa. Rzymianie świętowali odejście zimy, jedząc tłuste potrawy mięsne, pączki przygotowywane z ciasta chlebowego i nadziewane słoniną, a także popijając wino. W chrześcijaństwie tłusty czwartek to ostatni czwartek przed wielkim postem, rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. Zgodnie z tradycją w tym dniu dozwolone jest objadanie się.

Kiedy przypada tłusty czwartek?

Data tłustego czwartku jest zmienna, ponieważ zależy od daty Wielkanocy. Właśnie dlatego ten dzień jest świętem ruchomym. Tłusty czwartek może wypaść pomiędzy 29 stycznia a 4 marca.

Tłusty czwartek a dieta

Jeśli jesteś na diecie i zastanawiasz się, czy możesz sobie pozwolić na pączka, to zapamiętaj – zgodnie z przesądem, jeśli w tłusty czwartek nie zje się ani jednego pączka, to nie można liczyć na powodzenie w dalszym życiu. Warto wypróbować pieczone, a nie smażone w głębokim tłuszczu.

Co jeść w tłusty czwartek?

Oczywiście tłusty czwartek wielu kojarzy się tylko z pączkami. Jednakże warto tego dnia zjeść także faworki, w niektórych rejonach zwane chrustem lub chruścikami. Można oczywiście jeść i inne słodkie przysmaki, np. muffiny.

forma do muffin

Poszukaj formy do muffin na Sprzedajemy.

Jak zrobić pączki?

Do zrobienia pączków potrzebny jest zaczyn z drożdży, mleka, mąki i cukru. Po wyrośnięciu ciasta, do rondla należy wbić jajko, dodaj żółtka, szczyptę soli, cukier i cukier puder. Następnie podgrzewając należy ubijać, aż zgęstnieje. Później mąkę tortową połączyć z ciepłym mlekiem, dodając ubite żółtka i zaczyn. Wlać do ciasta stopione na wolnym ogniu masło i łyżkę octu. Wyrobić i odstawić do wyrośnięcia. Następnie formować w dłoniach placuszki, nadziewać je, sklejać i odstawić ponownie do wyrośnięcia. Później zostaje już tylko smażenie w głębokim oleju. Jedni używają do tego rondla, inni – frytownicy. To bardzo sprytne rozwiązanie, ponieważ olej ma wtedy stałą temperaturę.

frytownica

Niedrogą frytownicę możesz kupić na Sprzedajemy.pl.

Jak zrobić faworki?

Zrobienie faworków jest znacznie prostsze i szybsze. Mąkę miesza się ze śmietaną, dodaje żółtka i ocet. Następnie wyrabia się ciasto, uderzając w nie wałkiem, aby wtłoczyć do środka powietrze. Później przykrywa wilgotną ściereczką i odkłada na godzinę do lodówki. Schłodzone ciasto rozwałkowuje się cienko, wykrawa paski 3-4 centymetrowe i zawija w określony sposób. Następnie smaży w głębokim oleju.

wałek do ciasta

Na Sprzedajemy kup drewniany wałek, który przyda się przy wypiekach i stolnicę.

Odpowiedz