Jak sobie radzić ze smogiem?

Od kilku tygodni w mediach jest głośno o tym, jak bardzo w Polsce przekraczane są dopuszczalne normy stężenia smogu w powietrzu. Oczywiście problem nie jest nowy, tylko tej zimy wyjątkowo poddawany częstym dyskusjom. Jeśli martwisz się o swoje zdrowie, to sprawdź, czym w ogóle jest smog i jak możesz sobie z nim radzić.

smog

Czym jest smog?

Samo słowo „smog” wzięło się z języka angielskiego ze zbitki dwóch słów: smoke – dym i fog – mgła. To nic innego, jak zanieczyszczone powietrze, w którym zawieszone są pyły o średnicy włosa, które mogą z powodzeniem dostawać się do naszego układu oddechowego.

Co więcej, niektóre z nich mogą nie tylko podrażniać płuca i oskrzela, ale także sprzyjać atakom astmy, zawałom serca i udarom, nie mówiąc o tym, że mogą być rakotwórcze. Smog nie jest czymś naturalnym. To efekt działalności człowieka, potęgowany dodatkowo przez niekorzystne zjawiska pogodowe, takie jak mgła i brak wiatru.

Skoro wiemy już, jak bardzo jest niebezpieczny, poznajmy metody radzenia sobie z zanieczyszczonym powietrzem.

Jak sobie radzić ze smogiem na zewnątrz?

Oczywiście w sytuacji, gdy dopuszczalne normy stężenia pyłów są przekroczone, najlepiej jest nie wychodzić z domu. Jednakże nie każdy może sobie na to pozwolić. Oto sposoby na radzenie sobie ze smogiem na zewnątrz:

- noś maskę – warto zakupić maseczkę antysmogową z filtrem HEPA, gdyż potrafi zatrzymać nawet 99% zanieczyszczeń. Często oprócz filtra jest w nich aktywny węgiel i warto postawić właśnie na taką, gdyż ochroni także przed zanieczyszczeniami gazowymi. Jako, że w masce oddychanie jest utrudnione, nie powinno się zakładać ich dzieciom.

maska antysmogowa

Maseczki antysmogowe znajdziesz na Sprzedajemy.pl.

- ogranicz aktywność outdoorową. Podczas wysiłku fizycznego rozszerzają się drogi oddechowe. Co prawda można kupić specjalną maskę sportową, jednakże różnie z nimi bywa i może dojść do niedotlenienia.

- zamień samochód na komunikację miejską. W wielu miastach Polski, gdy ilość smogu jest zbyt wysoka, kierowcy po okazaniu dowodu rejestracyjnego, mogą podróżować za darmo. Warto więc nie przykładać się do zanieczyszczenia powietrza.

- zadbaj o czystość. Po powrocie do domu koniecznie umyj skórę i włosy, a także przepłucz śluzówki, na przykład przy pomocy soli fizjologicznej.

Jak chronić się przed smogiem w domu?

W czasie, gdy przekroczone są dopuszczalne normy stężenia pyłów w powietrzu, w domu zostać powinny zwłaszcza kobiety w ciąży, osoby starsze i dzieci. Jeśli w nim zostajemy, to jednak za mało, by całkowicie uchronić się przed smogiem. Oto, co nam w tym pomoże:

- nie wietrz mieszkania – okazuje się, że jeśli mamy szczelne okna i w dni alarmu smogowego nie wietrzymy domu, to mamy czystsze powietrze niż na zewnątrz. Warto poczekać na moment, gdy powietrze jest nieco czystsze i wtedy dopiero przewietrzyć mieszkanie.

- zainwestuj w oczyszczacz powietrza – to pewnego rodzaju wentylator, który pobiera powietrze z otoczenia, następnie oczyszcza je korzystając ze specjalnych filtrów, a na końcu wdmuchuje czyste do pomieszczenia.

oczyszczacz powietrza

Poszukaj oczyszczacza powietrza na portalu Sprzedajemy.

- nie pal w kominku – jeśli masz w domu kominek, to w dni alarmu smogowego nie korzystaj z niego. Okazuje się bowiem, że wtedy powietrze w domu osiąga bardzo wysoki poziom smogu.

- kup rośliny oczyszczające powietrze – aby zadbać o zdrowie, warto mieć w domu rośliny. Naukowcy udowodnili, że 3 duże lub 6 małych roślin zmniejsza stężenie toksycznych substancji w pomieszczeniu. Oto lista kwiatów, które oczyszczają powietrze: dracena, skrzydłokwiat, paproć domowa – nefrolepis, palma kencja i epipremnum złociste.

dracena

- pij zieloną herbatę, zawarty w niej EGCG ma wielką zdolność usuwania wolnych rodników i obniżania stresu oksydacyjnego, a więc oczyszcza organizm z zanieczyszczeń.

Odpowiedz