Dlaczego warto czytać książki?

Od lat statystyki pokazują, że czytelnictwo w Polsce spada. Coraz mniej osób czyta książki! Niektórzy uważają, że to zajęcie dla introwertyków, którzy lubią spędzać czas w domu, inni – mają szereg odmiennych sposobów na spędzanie wolnego czasu. Dlaczego? A no dlatego, że zamiast czytać, wolą oglądać i doświadczać. Jeszcze inni twierdzą, że na czytanie nie mają czasu. Poniżej przedstawiamy argumenty, które udowadniają, że warto czytać książki.

książka w rękach

10 powodów dla których warto czytać książki

Jeśli już dawno nie miałeś w rękach książki i za nic nie potrafisz sobie przypomnieć tytułu powieści, którą ostatnio przeczytałeś, to dowód na to, że czas to zmienić. Nie musisz uczestniczyć w akcji „w 2017 przeczytam 52 książki”. Zacznij chociażby od założenia, że będzie to jedna powieść. Jeśli nie wiesz jeszcze, dlaczego to takie ważne, to koniecznie sprawdź, co zyskujemy czytając książki. Oto 10 powodów:

 • Czytanie książek poszerza zasób słownictwa
  Każdy z nas chce być dobrym mówcą, erudytą. Jednakże trudno to osiągnąć, gdy na co dzień nie zmuszamy naszego umysłu do pracy. Czytając stykamy się z różnym stylem pisania, inną tematyką, wiedzą, metaforyką i dzięki temu poznajemy wiele nowych słów, czy połączeń wyrazowych. Dzięki temu nasze procesy myślowe są pobudzone, a to przekłada się na lepsze wyrażanie myśli i uczuć.
 • Czytając książki zwiększamy swoją wiedzę
  Niezależnie od tego, czy jako lekturę wybierzemy dzieje historii jakiegoś kraju, czy powieść obyczajową, to możemy być pewni, że z książki dowiemy się nowych, ciekawych rzeczy o świecie. To sprawi z kolei, że nasza wiedza będzie większa, a my – inteligentniejsi. Nasze horyzonty myślowe poszerzą się, będziemy bardziej błyskotliwi.
 • Czytanie ma pozytywny wpływ na umysł
  Okazuje się, że patrząc na czytanie książek z neurobiologicznego punktu widzenia, dowiadujemy się, że jest to proces, który absorbuje równocześnie wiele obszarów mózgu, odpowiedzialnych za różne czynności. To w efekcie rozwija wyobraźnię i wspomaga koncentrację.
 • Czytasz – trenujesz pamięć
  Gdy czytamy książkę musimy zapamiętywać historie, postacie i łączące je niuanse. Aby to zrobić musimy tworzyć w wyobraźni obrazy i filmy, a także schematy działania. Tak więc czytanie wzmacnia „mięśnie pamięci”, gdyż każda nowa informacja musi mieć w mózgu swoje miejsce, a więc tworzy się nowa synapsa, czyli spowolniony staje się proces obumierania poprzednich.
 • Lektura książki treningiem analitycznego myślenia
  Warto zaznaczyć, że czytanie umacnia umiejętność analitycznego myślenia i wyobraźnię. Podczas lektury musimy szybko łączyć ze sobą fakty, analizować wydarzenia, a także pamiętać, co wydarzyło się na początku książki lub kilka rozdziałów wcześniej. Inaczej mówiąc – im więcej czytamy, tym więcej jesteśmy w stanie dostrzegać, łatwiej przychodzi nam sortowanie informacji.
 • Rozwój empatii dzięki książkom?
  Według badań, osoby, które czytają poruszające książki, łatwiej rozpoznają i rozumieją ludzkie emocje. Poznając historie fikcyjnych bohaterów, ich uczucia i schematy zachowania, nabywamy więcej tolerancji, a także – w pewnym sensie – uczymy się „życia”.
 • Książki relaksują i pomagają redukować stres
  Kiedy czytamy, to przenosimy się w zupełnie inny świat. Przestajemy zadręczać się codziennymi sprawami. Dzięki temu relaksujemy się, obniża nam się poziom hormonu stresu, a także – łatwiej jest nam zasnąć.
 • Osoby, które czytają są bardziej atrakcyjne
  Zapewne większość z nas słyszała o akcji: „Nie czytasz? Nie idę z tobą do łóżka”. Osoby, które czytają są bardziej inteligentne. A to, tak samo jak wygląd zewnętrzy, wpływa na atrakcyjność.
 • Czytanie sprawia, że wzrasta nasza samoocena i chętniej nawiązujemy znajomości
  Ludzie, którzy czytają książki są z reguły bardziej otwarci. Mają większą umiejętność publicznego wypowiadania się, nawiązywania znajomości i angażują się społecznie. Są w stanie wypowiedzieć się na wiele tematów, zabłysnąć w towarzystwie swoją elokwencją.
 • Czytanie sposobem na demencję i chorobę Alzheimera
  Na koniec warto dodać, że według amerykańskich naukowców, osoby, które czytają książki, rozwiązują krzyżówki i gry logiczne, mają większe szanse na dłuższe pozostanie w doskonałej kondycji psychofizycznej, opóźniając demencję. Zmniejsza również ryzyko zachorowanie na Alzheimera.
 • Poznałeś powody dla których warto czytać, więc poszukaj dla siebie książki na Sprzedajemy.pl

  .

  ksiązki na regale

  Dlaczego Polacy nie czytają książek?

  Są osoby, które twierdzą, że nie czytają książek, bo są one za drogie. Jest na to sposób – można kupić je niedrogo – z drugiej ręki – na Sprzedajemy.pl. Książki można także wypożyczać w bibliotece. To nic nie kosztuje.

  Wiele osób uważa, że nie czytają książek, ponieważ nie mają na to czasu. Jest jednak sposób i na to. Dojeżdżasz do szkoły lub pracy komunikacją miejską? Weź ze sobą książkę! Zamiast oglądania po raz kolejny tego samego krajobrazu lub śledzenia na ekranie smartfona wpisów znajomych na portalach społecznościowych, można czytać wciągającą, a przede wszystkim – rozwijającą lekturę.

  Dlaczego jeszcze nie czytamy? Z bardzo prostego powodu: nie chce nam się. Wolimy patrzeć w ekran komputera lub telewizora. To nie angażuje tak jak czytanie. Jednakże biorąc pod uwagę powyższe powody, które pokazały jak wiele dobrego daje czytanie, może lepiej się przemóc i zacząć chociażby od czytania jednej strony dziennie? A może słuchania?

  książki fantasy

  Alternatywy dla tradycyjnej książki

  Jeśli nie lubimy czytać, to możemy spróbować od słuchania audiobooków. To doskonała alternatywa dla papierowej książki. Na swoim telefonie, odtwarzaczu mp3 lub tablecie możemy mieć plik audio i odsłuchiwać go w każdej sytuacji – w autobusie, w samochodzie, podczas robienia zakupów w markecie, podczas spaceru z psem, a nawet podczas sprzątania lub gotowania.

  audiobook

  Na sprzedajemy.pl znajdziesz audibooki.

  Z kolei jeśli nie jesteśmy słuchowcami i trudno nam wyłapywać informacje ze słuchu, a zamiast grubego tomu, wolimy w torbie dźwigać drugie śniadanie do pracy, to możemy postawić na e-booki. Do ich odtwarzania potrzebny jest specjalny czytnik, ale coraz więcej tabletów, a nawet smartfonów bez problemu sobie radzi z takimi plikami, chociaż ich ekrany emitują światło niekoniecznie zdrowe dla oczu. Jednakże warto wziąć takie rozwiązanie pod uwagę. Taka książka nic nie waży, poza tym – można mieć kilka na raz. Jedną czytać jadąc do pracy, a drugą w drodze powrotnej.

  czytanik e-book

  Poszukaj czytnika e-booków na Sprzedajemy.

Odpowiedz