Dlaczego warto mieć zwierzę?

Wielu z nas zwierzęta towarzyszą od dziecka. Pies lub kot są traktowane niczym pełnoprawny członek rodziny. Są jednak tacy, którzy nigdy nie mieli nawet chomika i przez to nie wyobrażają sobie posiadania zwierzaka, traktując to jako kolejny, przykry obowiązek. Jednakże warto zmienić podejście i przygarnąć zwierzę. Poniżej znajdują się powody, dla których warto mieć pupila.

chłopczyk z kotem i psem

Dlaczego warto mieć w domu zwierzaka?

Podstawowym powodem, dla którego warto mieć zwierzę jest to, że jest to doskonały towarzysz życia. Posiadając kota lub psa, a także gryzonia lub inne żyjątko nigdy nie poczujemy się samotni. Zawsze ktoś będzie na nas czekał w domu.

Ponadto zwierzęta uspokajają i pomagają rozładować stres, zmniejszając napięcie i obniżając ciśnienie krwi. Mówi się nawet, że posiadacze zwierząt są zdrowsi. Pieszczoty i zabawy z pupilami sprawiają, że poprawia nam się samopoczucie i jesteśmy w stanie się zrelaksować. A ich zabawne zachowanie bawi nas do łez i często staje się materiałem filmowym lub anegdotą opowiadaną przez lata.

Dla wielu osób zwierzęta stają się również powiernikami i pocieszycielami. Czworonogi wyczuwają, że coś złego dzieje się z ich właścicielami i starają się im pomóc na swój sposób. Warto także wspomnieć, że spacery z psami zmuszają nas do aktywności i wyjścia na świeże powietrze, a także do ludzi.

pies

Zwierzę można kupić, a można także przygarnąć. Zobacz, jakie zwierzaki na Sprzedajemy.pl czekają na dom.

Jakie zwierzątko do domu dla dziecka?

Wiele osób zastanawia się, czy warto dać dziecku zwierzę. Dla niektórych to dodatkowy obowiązek, poza tym – ludzie boją się, że pupil zrobi dziecku krzywdę lub się mu znudzi. Nie ma co się kierować takim sposobem myślenia. Jest zdecydowanie więcej zalet niż wad posiadania zwierzaka w domu, w którym są dzieci.

Przede wszystkim opieka nad psem, kotem lub gryzoniem uczy odpowiedzialności, a także prawidłowych relacji międzyludzkichwrażliwości na innych, empatii, cierpliwości i systematyczności. Badania pokazują, że dzieci, które wychowują się ze zwierzętami, lepiej radzą sobie ze stresem.

Jakie zwierzę dla dziecka wybrać? Właściwie trudno odpowiedzieć jednoznacznie. Zależy to od możliwości – zarówno od metrażu, jak i czasu, jaki można poświęcić pupilowi, a także wielu osobistych aspektów. Zanim zdecydujemy się na psa lub kota, możemy kupić dziecku świnkę morską. To zwierzę, które nie ma dużych potrzeb, ale też jest łagodne w obejściu i w zasadzie – nie ma intensywnego zapachu.

świnka morska

Na sprzedajemy.pl zobacz, jakie świnki morskie i akcesoria niezbędne do opieki nad nimi znajdziesz w swojej okolicy.

Jak przygotować dom na przybycie zwierzaka?

Jeśli zdecydujemy się na zwierzę, musimy odpowiednio przygotować dom na jego przybycie. W przypadku gryzonia lub gada będzie to klatka lub terrarium i niezbędne akcesoria (poidełko, miski, zabawki). Można je nabyć osobno lub w zestawach.

W przypadku psa na pewno warto zastanowić się nad tym, gdzie będzie jego miejsce i powinni to uwzględnić wszyscy domownicy. Lepiej ustalić do których pomieszczeń nie może wchodzić. Należy kupić mu nie tylko miski, ale także legowisko dostosowane do wielkości. Trzeba pamiętać o tym, że szczenię może niszczyć buty i inne drobne rzeczy – warto je pochować, by było jak najmniej szkód. Właśnie dlatego dobrze od razu zakupić różne zabawki dla czworonoga, by sprawdzić, jakie najbardziej mu odpowiadają.

kotek

Kot potrzebuje większej wyprawki. Przede wszystkim potrzebne są miski i kuweta. Najlepiej od razu ustalić miejsce, w którym będzie stała i w ogóle go nie zmieniać. Ponadto warto kupić kotu legowisko. Oczywiście jest duże prawdopodobieństwo, że i tak w nim nie będzie spał, ale czemu nie próbować? Oprócz tego dobrze jest zainwestować w drapak, jednakże równocześnie pogodzić się z tym, że narożnik lub inny mebel będzie dla sierściucha bardziej atrakcyjny.

Sprawdź, co dla kotów i innych zwierząt kupisz na Sprzedajemy.pl.

Odpowiedz