Jak uczyć się języków obcych?

Większość z nas wraz z końcem starego, a początkiem nowego roku dokonuje podsumowań i postanawia wprowadzić w swoim życiu zmiany. Jeśli na Twojej liście noworocznych postanowień pojawiło się polepszenie lub nauka od podstaw języka obcego, to ten artykuł jest właśnie dla Ciebie. Podpowiadamy, co zrobić, by efektywnie uczyć się języków obcych, a także co może nam w tym pomóc.

książki, kolorowa kreda i tablica szkolna

Jak uczyć się słówek?

Wiele osób uważa, że podstawą w nauce języka obcego powinno być opanowanie jak największej ilości słówek. Nic w tym dziwnego, bowiem to one służą nam do opisywania otoczenia. Aby skutecznie porozumiewać się potrzebujemy też znać pewne utarte zwroty i wyrażenia. Jaką technikę wybrać, by sobie z tym poradzić?

Jedną z metod jest asocjacja, czyli skojarzenia. Gdy przeczytamy obce słowo, powinniśmy sobie jego brzmienie skojarzyć z sytuacją w której się go używa. Im trafniejsze, ale też wywołujące emocje skojarzenie – tym łatwiej je sobie później przypomnieć.

Można również uczyć się słówek z otoczenia, obklejając przedmioty karteczkami samoprzylepnymi. Warto w myślach (lub na głos, jeśli mamy odwagę) mówić do siebie o tym, co się aktualnie robi lub po co się sięga, czy czego się używa.

Wiele osób przy nauce słownictwa wykorzystuje fiszki. To małe kartoniki papieru, które z jeden strony mają słowo lub wyrażenie po polski, a z drugiej – w języku obcym.

fiszki do nauki włoskiego

Można zrobić je samodzielnie, ale można również kupić gotowe fiszki na Sprzedajemy.pl.

Jak uczyć się gramatyki języka obcego?

Są osoby, które uważają, że da się nauczyć języka obcego i posługiwać się nim, nie ucząc się gramatyki. Jednakże prawda jest taka, że gramatyka potrafi zorganizować myśl, bez niej luźno powiązane cztery słowa mogą mieć wiele różnych interpretacji.

Ponadto nie tylko słowa niosą znaczenie, ale także właśnie gramatyka – nadaje wypowiedzi sens. To dzięki niej jesteśmy w stanie rozróżnić, czy ktoś nas o coś pyta, czy nam coś oznajmia, a także na przykład – czy ktoś mówi o tym, co chce zrobić, czy o czymś, co wydarzyło się w przeszłości. Właśnie dlatego gramatyka ułatwia komunikację. Same słówka są niczym gesty.

Skoro wyjaśniliśmy sobie, że oprócz słownictwa w nauce języka obcego ważna jest gramatyka, pora zastanowić się nad tym, jak najlepiej posiąść tę wiedzę.

Można uczyć się na takiej zasadzie, że się nie poświęca się świadomej uwagi na naukę konstrukcji, końcówek itp., licząc na to, że nasz mózg sam – z czytanych i słuchanych tekstów – wydedukuje zasady, na podstawie których powstają.

Wiele osób, mimo że w szkole nie odniosło w ten sposób zbyt wielu efektów, stawia na naukę gramatyki z podręcznika. Poznaje zasady, konstrukcje, odmiany, końcówki i wyjątki. Następnie wykonuje szereg ćwiczeń, które pomagają wykorzystać zdobytą wiedzę w praktyce. Jeśli należysz do osób, które wolą mieć wszystko klarownie wyjaśnione, to koniecznie zakup podręcznik z teorią i zadaniami.

podręcznik do nauki języka niemieckiego

Na sprzedajemy.pl znajdziesz podręczniki do nauki języków obcych.

Jak uczyć się wymowy w języku obcym?

Nawet jeśli opanujemy gramatykę i poznamy wiele słówek, to nie wystarczy nam to w komunikacji. Musimy także nauczyć się mówić w języku obcym. Prawda jest jednak taka, że dla wielu z nas problem stanowi prawidłowy akcent. W prawidłowej komunikacji potrzebna jest poprawna wymowa. Jak nauczyć się mówić w języku obcym?

Przede wszystkim warto poznać system powstawania dźwięków, czyli dowiedzieć się, w którym miejscu w jamie ustnej i jak powstaje dana głoska. Warto także poznać listę symboli fonetycznych i znaków diakrytycznych.

Aby móc poznać wymowę w języku obcym należy przede wszystkim się z nią osłuchać. W tym celu warto słuchać piosenek, oglądać filmy bez dubbingu, a nawet jak czujemy się pewni – bez lektora. Ponadto należy kupić książkę z płytami CD albo udostępnionymi plikami mp3, które pomagają w nauce wymowy.

płyty CD do nauki angielskiego

Co jest potrzebne do nauki języków obcych?

Podsumowując, aby nauczyć się słówek i podstawowych zwrotów, najlepiej kupić fiszki. Gramatykę najłatwiej poznać i ćwiczyć z podręcznikiem z teorią i praktyką, a wymowę – z nagrań na płytach CD i plikach mp3.

Podczas nauki języka obcego bardzo przydaje się również słownik. Oczywiście możemy korzystać ze zbiorów słownictwa znajdujących się w podręczniku, jednak możemy tam nie znaleźć wszystkiego. Owszem, są słowniki online, jednakże zdecydowanie lepiej jest kupić porządny słownik w wersji książkowej i mieć do niego stały dostęp.

słownik polsko-hiszpański

Słowniki języków obcych kupisz na portalu Sprzedajemy.pl.

Odpowiedz